El arabasindan “Döner Tower”a : Dönerci Ali Usta

Yemeklerden önce biraz Ali Usta‘dan bahsetmek gerek. Ali Usta’nın ilginç bir hikayesi var;

Ali Usta, 1956 yılında Malatya’da doğdu. İlk ve Orta eğitimini Malatya’da tamamladı. Babasını küçük yaşlarda kaybettiği için çalışmaya başlar. Pastane ve Kebapçıda çıraklık, çaycılık yapar. 1975 yılında ailesi ile birlikte İstanbul’a gelir. Bir süre amcasının lokantasında çalışır. Kendi işini yapma isteği ile pazarcılığa başlar. Mesleğinin dönüm noktası ise Erenköy’de bir kebapçıda kebap ustası olarak çalışmasıdır. Orada seyyar köfte satan birinden esinlenen Ali Usta, kendine bir el arabası temin ederek Döner işine başlar. O günlerde döner yemek için 1 saat sıra bekleyen müşterileri olurmuş!

ali_usta   ali_usta_doner_tezgah

1979 yılında ilk işletmesini açar. Yoğun bir çalışma temposundan sonra 2004 yılında Maltepe’de ilk Restoranını açar. 2008 yılında ise 2000 m2 alana kurulu 4 katı restoran, 1 yönetim katı ve 1 katı üretimden oluşan yeni yerini açar.

ali_usta_doner   ali_usta_ayran

Gelelim dönere. Öncelikle döner kıyma değil et döner. Ali Usta, menüdeki tüm çeşitlerde et döneri tercih ediyor. Ürünlerinde Balıkesir, Afyon, Biga, Aydın gibi yörelerin etlerini tercih ediyor Ali Usta. Dönerler, etleri 3-4 mm kalınlığında kesip belli bir süre terbiyede beklettikten sonra döner şişine dizilerek hazırlıyor.

ali_usta_iskender

Bu arada Ali Usta‘ya gelirken kafanızda köfte veya kebap tarzı şeyler yeme gibi bir düşünceniz varsa bunları hemen unutun çünkü sadece döner yapıyor Ali Usta restoranında. Bu yüzden İstanbul’da iyi bir döner yemek istiyorsanız doğru adres Ali Usta.

sutlac_ali_usta   ali_usta_kunefe

Biz, döner porsiyon ve iskender siparişi veriyoruz. Dönerinizin yanında ikram gelen salata da gayet güzel. Tatlı olarak ise sütlaç ve künefe’yi tercih ediyoruz. Size tavsiyem Dönerci Ali Usta‘ya uğradığınızda döner porsiyon ile ayran söyleyin ve kendinize güzel bir ziyafet çekin.

Afiyet Olsun.

Dönerci Ali Usta:

Adres:

Tugay Yolu Zuhal Caddesi No:59 Cevizli – Maltepe / İstanbul

Telefon: 

444 1 254 (ALİ) –  05433004444 – 05497208419

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir