Asrı Aşan Bir Lezzet Durağı

Yeme içme denince son yıllarda en çok akla gelen yerlerden biri şüphesiz Gaziantep. Gaziantep’te hemen hemen herkes dışarıda yemek yiyor. Biz de bu kalabalık kesime ayak uyduralım derken mide fesadı geçirmenin eşiğine geldik, lakin hiç şikayetçi değiliz çünkü Antep’teki lezzetler gerçekten bir başka.

Gaziantep’e gidince ilk uğranacak yerlerden biri İmam Çağdaş. Bizde gereğini yaptık. Ama kebabın da baklavanın da tadı damağımızda kaldı.

imamcagdas_baklava

Gaziantep’te çok sayıda kebapçı, baklavacı var. Çağdaş İmam bunların en eskilerinden ve en tanınmışlarından biri. Kuruluşu 1887 yılına uzanıyor. Kebap ve baklava işini ilk defa  Halep’ten gelen Hacı Hüseyin Çağdaş başlatmış. Sonra İmam Çağdaş, Talat Çağdaş bu işi sürdürmüş. Şimdilerde işin başında Burhan Çağdaş var.

İmam Çağdaş’ta Gaziantep’in sevilen tüm kebap çeşitleri var. Ali Nazik, soğan kebabı, patlıcan kebabı, küşneme kebabı…

Kebaplarda koyun eti kullanılıyor ve de eti “zırh” denilen büyük bıçaklarla kıyılıyor. Koyunun kaburgası civarındaki yağ da kebaplarda kullanılıyor. Lahmacunlarında ise soğan yerine sarmısak var. Lahmacun masaya közlenmiş patlıcan ile getiriliyor. Patlıcan lahmacuna sarılıyor. Limon sıkarak yeniliyor. Bunun adı “söğürtme”.

Ali Nazik_İmam cagdas imam cagdas_lahmacun

Biz ayran eşliğinde birer adet lahmacunla başladık. Daha sonra Ali Nazik kebabını nazik nazik miğdemize indirdik. Tatlı olarak ise karışık tatlı tabağından söyledik. Hepsi nefis lezzetli ve temizdi, her şeyin tadı damağımızda kaldı.

İmam Çagdas

Kısacası yemek yemeği seven herkes mutlaka Gaziantep’e gelmeli ve bu lezzetleri tatmalı.

İmam Çağdaş
Adres : Kale Civarı Uzun Çarşı No:49 / GAZİANTEP
Telefon : 0342 220 45 45 / 0342 220 04 04 / 0342 231 66 26


Daha Büyük Görüntüle

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir